středa 18. ledna 2017

Co nám to doma voní ??


                 dlouhé zimní večery a zapálená svíčka...
                 romantická vůně .... ale pozor !!! ....


 Po přečtění tohoto článku jsem prostě musela  , aby se nezapomínalo :  


Vonné svíčky a vosky zažívají v posledních letech veliký boom. Zapalujeme si je v koupelně při relaxaci, chceme vytvořit příjemnou atmosféru, když k nám zavítají přátelé, hojně je využíváme, když chceme mít krásnou a voňavou svatební oslavu. Prostě si už nedokážeme bez nich představit hezké chvíle našeho života, které podtrhují a prozařují svým teplem a světlem. Konvenční parfémované svíčky jsou ale poměrně problematická věc. A to kvůli otázce škodlivosti, nejen co se týče parafínu, ale i kvůli chemické parfemaci. Samozřejmě některé firmy se brání, že při jejich výrobě používají přírodní vůně, to je sice hezké, ale stejně zde zůstává otázka zdravotního rizika pro jejich zákazníky.
Při tom, jak se přibližuje podzim a zima, si pomalu obměňujeme domácí zásoby vonných svíček, které budou v dalších tmavých měsících našimi nerozlučnými přáteli. Objevujeme nové vůně, kterými nás zahlcují komerční prodejci parafínových svíček, nevíme, jaká bude pro nás nejlepší, protože záplava novinek objevujících se v reklamách je nepřeberná. A tak si povětšinou po bližším očichání stejně koupíme více druhů, které si postupně doma zapalujeme ke zpříjemnění temných podzimních a zimních dnů.
Samozřejmě každý fenomén otevírá diskusi o zdravotních rizikách, obzvláště pokud se jedná o dlouhodobý trend, který by navíc mohl souviset se vznikem karcinogenních onemocnění. A vůbec není výjimkou, že ti, kteří řeší aluminium v deodorantech, mohou mít doma nemalou sbírku konvenčních parfémovaných svíček a ani je vlastně nenapadne, že tak mohou škodit svému zdraví.

Co je parafín

Nejdříve si řekněme, co je vlastně parafín. Jedná se o ropný odpad, který se musí před tím, aby se mohl používat jako surovina na výrobu svíček, chemicky bělit a dezodorizovat. Aby vznikla svíčka, je nutné do parafínu zalít knot, některé průmyslově vyráběné knoty obsahují další nebezpečnou látku – olovo. A teď si vezměte, co vznikne, když spolu dáte dohromady ropu a olovo a tyto dvě složky spolu zapálíte.
Ihned po tom, co škrtnete sirkou, se začnou do ovzduší uvolňovat aceton, trichlorfluormetan, sirouhlík, 2-butanon, trichloretan, trichloreten, tetrachlormetan, tetrachloreten, chlorbenzen, etylbenzen, styren, xylen, fenol, kresol a cyklopenten. Některé z těchto toxinů se nachází v barvách, lacích aodlakovačích  a nikdo z nás si přece nebude dobrovolně zapalovat některý z těchto výrobků chemického průmyslu.


Možné zdravotní problémy

Zkusíme zde trošku nastínit problém toho, jak působí vůně v konvenční svíčce. Třeba cyklický terpen limonen (obsahují ho citrusové éterické oleje), který se používá pro dodání citrusové vůně do konvenčních čisticích prostředků nebo parfemovaných svíček je látka sama o sobě neproblematická. Když se ale smíchá s ropným parafínem a zapálí, do ovzduší se začne uvolňovat kromě jiných látek i karcinogenní formaldehyd. Způsobuje nevolnost, bolesti hlavy, křeče, pálení očí a pokožky. Parafínové parfémované svíčky jsou spojovány se vznikem rakoviny hrtanu a nádory v nosní dutině a mohou poškozovat centrální nervový systém a mozkové buňky.


 článek: zdroj NET


mějme doma  tu nejkrásnější vůni 
vůni  čistoty

3 komentáře:

 1. Ivanko, díky..jsou věci, které si člověk vůbec neuvědomuje..Já patřím mezi ty svíčkové báby a pořád mi tu někde něco hoří..
  A to důkladně a stále myslím jen na to, aby něco nechytlo...to že to může škodit i jinak, tak na to člověk nějak nemyslí.. Asi to nedokážu úplně odbourat, ale rozhodně omezím...krásné dny Inka

  OdpovědětVymazat
 2. Ivanko i já svitím téměř stále a jak vidím mnoho věcí si ani trošku neuvědomuji.Moc děkuji za připomínku.
  Měj se moc hezky. Z❤

  OdpovědětVymazat
 3. ...už jsem dříve četla v zahraničí tuto studii a také se podle toho řídím.
  Jen dnes člověk neví, v té záplavě informací, co je vlastně dobré a co ne:-(

  OdpovědětVymazat